Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 5
#1
Orvostovábbképző Szemle XXX. évf. 10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Van egy kérdésem
2023-11-02

A kettős érzékszervi károsodás (látás- és halláscsökkenés) 65 évesnél idő­sebb embereknél fokozott halálozási kockázattal társulhat.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXI. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2014-09-12

A családorvosi praxisban gyakorta panaszolt tünet a külső akusztikus stimulus nélküli zajészlelés, azaz fülzúgás. A sokszor idiopátiás tünet legfőbb feltárt oka a szenzorineurális halláscsökkenés. Fülészeti, vaszkuláris, neopláziás, neurológi­ai, farmakológiai, fogászati és pszichés tényezők is állhatnak a háttérben. A ki­vizsgálás során kizárandók a súlyosabb betegségek, így a Ménière-szindróma, a vesztibuláris schwannoma. Csaknem minden esetben timpanometriával kiegé­szített audiometriás vizsgálatot kell végezni. Neurológiai képalkotó vizsgálatra vagy a vesztibuláris működés elektronisztagmográfiás vizsgálatára is szükség lehet. A tá­mogató betegtanácsadást már a kezdő kivizsgálás alkalmával meg kell kezdeni.

#3
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2013-04-22

A halláscsökkenés az 50 évesnél idősebbek legalább 25%-át és a 80 év fe­lettieknek több mint a felét érinti. A szűréssel a serdülők és a fiatal felnőttek nyerhetnek a legtöbbet. A szűrés történhet kikérdezéssel, egyszerű rendelői vizsgálattal vagy audiometriával. A családorvosi gyakorlatban végzett audiometria eredményét képzett egészségügyi dolgozó könnyen értelmez­heti. 

#4
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2012-11-13

A halláscsökkenés a 61−70 éves korosztály harmadát, a 85 év felettiek több mint 80%-át érinti. Felismerésére 50–60 éves kor felett szűrővizsgálatokat kell végezni. A rendelői szűrőmódszerek közé tartozik a suttogáspróba és az audioszkópia. A kórelőzmény felvétele fényt deríthet pl. zajártalomra, ototoxikus gyógyszerek használatára. A hallójárat és a dobhártya vizsgálata azonosíthatja a vezetéses halláscsökkenés okát. A diagnózist audiometriás vizsgálattal meg kell erősíteni. A hirtelen fellépő szenzorineurális halláscsökkenés hátterét sürgősen ki kell vizsgálni. Az időskori halláscsökkenés javítását az akadályozhatja, hogy az érintettben nem tudatosul fogyatékossága, azt az öregedés természetes és elkerülhetetlen velejárójának hiszi, illetve nem használja a hallásjavító eszközt, mert azt megbélyegzőnek, drágának vagy kényelmetlennek tartja.

#5
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XIV. évf.3. szám
OTSZ Online
2009-10-27
Esetismertetések 1. eset A rendszeres orvosi ellenőrzések egyike alkalmával egy egészséges kétéves kisfiúról kiderül, hogy a beszédfejlődés izolált késése jellemzi. A család kórtörténetében nem fordult elő hallásprobléma. A gyermek újszülöttkori hallásvizsgálatával kapcsolatos kikérdezésre az anya a következő választ adja: „Említették, hogy meg kellene ismételni a vizsgálatot, de mivel mindig eléggé elfoglaltak voltunk, ez végül elmaradt. Senki nem is hívta fel rá újból a figyelmemet, ezért úgy gondoltam, nincs is jelentősége.” A gyermeket hallásvizsgálatra utalják, amely során közepesen súlyos kétoldali sensorineuralis halláskárosodást állapítanak meg. Hallókészülék viselését és intenzív beszédterápiát javasolnak. 2. eset Egy négyéves kislány magatartási problémák miatt kerül kivizsgálásra. Szülei attól tartanak, hogy gyermekük figyelemhiány–hiperaktivitás-betegségben szenved. Elmondásuk szerint a kislány gyakran rá sem hederít a kérésre, látszólag nem is figyel a hozzá beszélőre, és nehezen követi az utasításokat. Társaival ellentétben ő még nem nőtt ki a dackorszakból. Az iskolai előkészítő foglalkozások alkalmával megérti a feladatot, ha az egész csoport együtt dolgozik, az egyedül neki szóló feladatok végrehajtása azonban nehézséget okoz számára. Akut középfülgyulladás miatt gyakran szorult orvosi kezelésre. A fizikális vizsgálat behúzódott dobhártyákat láttat, mindkét oldalon hegesedéssel. A rendelőben elvégzett tympanometriás és audiometriás vizsgálat közepesen súlyos vezetéses halláscsökkenésre enged következtetni. Mivel feltételezhető, hogy a magatartási problémák a gyermek csökkent hallására vezethetők vissza, a beteget fül-orr-gégészhez utalják, tympanostomiás tubus esetleges behelyezése céljából. Kommentár: Dr. Gáborján Anita A cikk a gyermekkori halláscsökkenések okait, szűrését, diagnosztikáját és kezelési lehetőségeit foglalja össze. Nagyon fontos témát tekint át gyermekgyógyászati szemszögből, és felhívja a figyelmet azokra a pontokra, ahol a gyermekgyógyásznak fontos szerepe lehet a halláscsökkenés felismerésében, a gyermek fül-orr-gégész, audiológus szakorvoshoz irányításában. Jól ismert, hogy az ép hallás feltétele a megfelelő beszédfejlődésnek, ezáltal a testi-szellemi fejlődésnek is, szükséges a teljes értékű kommunikációhoz és a társadalomba való beilleszkedéshez. Össztársadalmi feladatunk, hogy lehetőségeinkhez mérten ezt mindenki számára biztosítsuk. Az orvostudomány és a technika mai ismeretei szerint igen széleskörű diagnosztikai és rehabilitációs tárház áll rendelkezésre a halláscsökkenés felismeréséhez és kezeléséhez, a hallás javításához. Sajnos hazánkban nem minden térségben érhetők el ezek a lehetőségek, és a finanszírozás is határt szab az alkalmazásnak.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.